Home»Aktualności»Automatyzacja produkcji w firmie Stalko
szuflada magazynu półproduktu z manipulatorem ES5 i detale

Automatyzacja produkcji w firmie Stalko

„STALKO” to firma rodzinna, a jej początki to koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Ewolucja firmy od jednoosobowej działalności Zdzisława Ziomka, założyciela firmy ponad 40 lat temu, do przedsiębiorstwa zatrudniającego dzisiaj ponad 160 osób, świadczy o jej ciągłym rozwoju, poszerzaniu zakresu możliwości produkcyjnych i technologicznych.

Obecnie sztandarową działalnością firmy jest projektowanie i produkcja podzespołów maszyn i urządzeń dla szeroko rozumianego przemysłu i rolnictwa.

STALKO

ul. Gdyńska 32, 26-600 RADOM

 https://www.stalko.com/

OCENA SYTUACJI KLIENTA

Pracownik pobiera materiał do obróbki z magazynu, przygotowuje i ustawia parametry pracy maszyny. Im bardziej zróżnicowane detale do wykonania, tym ten proces trwa dłużej. W czasie pracy maszyny CNC, operator manualnie dostarcza detale do obróbki i oczekuje na zakończenie każdego elementu.

,, Dla każdej firmy produkcyjnej, największy wpływ na rentowność ma czas wykonania i jakość oferowanych usług. W celu zoptymalizowaniu pracy maszyny, brygadzista dobiera takie elementy, żeby możliwe było wykonanie większej partii różnych zleceń, bez istotnych zmian w ustawieniach. Nie zawsze jest to możliwe, ponieważ mamy bardzo dynamiczne środowisko produkcji, a co najważniejsze wiele detali wymaga obróbki mechanicznej na kilku maszynach i  nie mogą być dokończone zanim nie zwolni się, np. giętarka czy wycinarka. Efektem są przestoje na produkcji poszczególnych wyrobów.’’ – wyjaśnia dyrektor zarządzający, Paweł Tyczyński.

ROZWIĄZANIE

W celu uzyskania jak najkrótszych cyklów produkcyjnych zaproponowaliśmy 2 stanowiska zrobotyzowane Easy Robots z dedykowanym magazynem szufladowym  Box CNC. W skład każdego stanowiska wchodzi:

  • przegubowy manipulator 6-osiowy ES5
  • mobilny panel operatorski
  • szafa sterownicza z jednostką sterującą z oprogramowaniem ESControl
  • podwójny chwytak pneumatyczny
  • magazyn półproduktu Box CNC
OPIS WDROŻENIA

Magazyn półproduktu Box CNC posiada 4 szuflady z wymiennymi wkładkami na detale, które służą do prawidłowego ułożenia elementów poddawanych obróbce. Szuflady osłonięte są obudową i każda mieści komplet, od kilkunastu do kilkudziesięciu sztuk w zależności od wzoru wkładki.

4 wysuwane dwustronnie szuflady

wymienne wkładki na detale

bezpieczny załadunek i odbiór

Konstrukcja Box CNC umożliwia wysuwanie szuflad w dwóch kierunkach, co pozwala operatorowi na łatwy oraz bezpieczny załadunek detali i odbiór gotowych elementów. Nie ma konieczności zatrzymania urządzeń i wchodzenia w strefę pracy robota. Każdy pobrany przez manipulator detal podlega pozycjonowaniu i indywidualnej obróbce. Po zakończeniu obróbki wszystkich elementów z wkładki, ramie robota wsuwa szufladę do ponownego uzupełnienia i odsuwa kolejną z której pobiera surowe detale.

Magazyn szufladowy model Box CNC dla ES5 wyposażyliśmy w kółka transportowe z blokadą, co pozwala na swobodne przesuwanie i dostawiane całego zestawu do różnych centrów obróbczych. Osłony wykonane z bezbarwnego PMM zapewniają doskonałą widoczność środowiska pracy robota, niezależnie od urządzenia z którym współpracuje. 

Ramie manipulatora ES5 zmontowaliśmy na blacie magazynu szufladowego w wyniku czego zmniejszył się obszar roboczy. 

Wybraliśmy podwójny chwytak, który umożliwia jednoczesny odbiór i załadunek detali, przyśpieszając proces podmiany detali w centrum CNC. Uniwersalne złącze pozwoliło na jednoczesny montaż uchwytu 3-szczękowego i 2‑szczękowego. 

REZULTATY

Dzięki automatyzacji procesu obsługi maszyn CNC przy użyciu robota ES5 doszło do skrócenia czasów jednostkowych wykonywania poszczególnych działań. Udało się również znacznie wyeliminować przestoje w kilkuetapowym procesie produkcyjnym.

JEDEN OPERATOR KILKA URZĄDZEŃ

Przed wdrożeniem, jeden pracownik obsługiwał jedną maszynę i oczekiwał na zakończenie jej pracy. Obecnie brygadzista może obsługiwać więcej urządzeń CNC jednocześnie, ponieważ nie musi ręcznie dostarczać detali. W przypadku robota, kiedy proces obróbki się skończy, manipulator sam pobiera elementy z kolejnej szuflady. Zadaniem operatora jest uruchomić program i uzupełnić szuflady magazynu raz na kilka godzin.

ZWIĘKSZONA WYDAJNOŚĆ

Zastosowanie 2 stanowisk z magazynem model Box CNC znacznie zwiększyło wydajność. Jednocześnie, to wdrożenie pozwoliło zachować ciągłość pracy i zminimalizowało ryzyko wystąpienia przerw w produkcji, które zdarzały się kiedy maszyna czekała na ponowne uruchomienie.

LEPSZE ZARZĄDZANIE PRODUKCJĄ

Dodatkowo, wdrożenie pomogło uzyskać stabilną produkcję zróżnicowanych detali, przy jednoczesnej realizacji produkcji krótkoseryjnej, ponieważ pracownik może teraz z większą dokładnością planować i zarządzać czasem produkcji poszczególnych półfabrykatów.

About Author

admin@easyrobots.eu

×