Przemysł 4.0 – co to jest?
Ludzkość była jak dotąd świadkiem trzech wielkich rewolucji przemysłowych, które zmieniły nasz świat nie do poznania i dały nam zupełnie nowe możliwości związane z wieloma dziedzinami życia. Mowa tu o wynalezieniu maszyn parowych, linii produkcyjnych, a także komputerów. To jednak nie koniec, ponieważ wciąż mamy do czynienia z postępem. Ciągła cyfryzacja społeczeństwa powoduje, że popularnym dzisiaj terminem stał się przemysł 4.0. Co to takiego? Jakie technologie wchodzą w jego skład i co zmieniają one w naszym życiu?
Przemysł 4.0 – definicja
Przemysł 4.0 to trwająca aktualnie czwarta rewolucja przemysłowa. Jej istotą jest wprowadzanie nowych, innowacyjnych rozwiązań informatycznych, które mają nieoceniony wpływ na procesy produkcyjne. Pozwalają nie tylko na zwiększenie ich wydajności i produktywności, ale również odciążenie pracowników od żmudnych, powtarzalnych zadań, a nawet ograniczenie kosztów produkcji przy jednoczesnym podniesieniu jakości wyrobów.
Mówiąc jeszcze inaczej, przemysł 4.0 to upowszechnienie się cyfrowej technologii przemysłowej. Dzięki niej możliwe jest odkrywanie nieznanego dotąd potencjału maszyn i wdrażanie ich w najbardziej skomplikowane procesy. W efekcie firmy produkcyjne są w stanie nie tylko zautomatyzować każdy z łańcuchów dostaw, ale również usprawniać i kontrolować różnego rodzaju procesy, wpływając tym samym na ich jakość i przejrzystość.
Z czwartą rewolucją przemysłową nieodłącznie związane są także inteligentne rozwiązania, w których wykorzystuje się rozbudowane algorytmy komputerowe. Pozwalają one na tworzenie autonomicznych układów, programowanie robotów wykonujących trudne zadania za człowieka, a nawet zdalnego sterowania pojazdami.
Cyfrowa transformacja przemysłu wciąż postępuje, a możliwości z nią związane dostrzega coraz większa liczba przedsiębiorców. Warto więc przyjrzeć się bliżej rozwiązaniom, które oferuje oraz korzyściom, jakie jest w stanie zapewnić firmom produkcyjnym.
Technologie przemysłu 4.0
Istotą przemysłu 4.0 są nowe technologie, które mogą być wykorzystywane w procesach produkcyjnych. Opierają się one na inteligentnych, autonomicznych systemach, które można wykorzystywać na każdym etapie łańcucha dostaw. Oto filary technologiczne, dzięki którym zrozumienie tego, czym jest przemysł 4.0, będzie o wiele łatwiejsze.
Wielozadaniowe roboty przemysłowe
Do najbardziej popularnych i wartościowych technologii przemysłu 4.0, które zmieniają oblicze procesów produkcyjnych, zaliczamy autonomiczne roboty przeznaczone do wielu zadań. Znajdują one zastosowanie w wielu branżach – od metalowej i elektronicznej, przez przemysł chemiczny i farmaceutyczny, aż do produkcji mebli. Są to rozwiązania nowej generacji, które wykonują swoje zadania przy minimalnej ingerencji ze strony człowieka. Jak to możliwe?
Roboty przemysłu 4.0 działają w oparciu o sztuczną inteligencję, nowoczesne oprogramowanie oraz różnego rodzaju czujniki. Dzięki temu możliwe jest określenie dla nich konkretnych zadań, również tych najbardziej precyzyjnych i umieszczenie maszyn na dowolnym etapie produkcji. Wyposażone w nowoczesne manipulatory mogą zostać zaprogramowane do manewrowania ładunkami o dużej masie, wykonywania rozmaitych prac (malowanie, lutowanie, montowanie elementów i wiele innych), a nawet pakowania produktów. Co więcej, są w stanie rozpoznawać i wykorzystywać w praktyce różnego rodzaju informacje otrzymane z otoczenia, co daje niemal nieograniczone możliwości związane z ich wykorzystaniem.
Autonomiczne roboty to teraźniejszość i przyszłość przemysłu. Ich zastosowanie pozwala zautomatyzować proces produkcji, zastąpić człowieka w trudnych, żmudnych i powtarzalnych pracach, a także znacząco usprawnić działania przedsiębiorstwa. Stanowią inwestycję firm rozwojowych i nastawionych na sukces. Więcej informacji na ich temat znajdziesz na naszej stronie internetowej.
Big Data
Czwarta rewolucja przemysłowa nie byłaby możliwa, gdyby nie Big Data, a więc wszelkiego rodzaju dane, które wykorzystuje się w każdej branży. Obecnie mamy niemal nieograniczone możliwości w zakresie ich poszukiwania, pobierania i przechowywania, a co za tym idzie – analizowania i przetwarzania. Ogromną rolę w tej kwestii odgrywa oczywiście Internet.
Dlaczego Big Data to tak ważny element przemysłu 4.0? Przede wszystkim dlatego, że zebranie odpowiednich danych oraz ich właściwe wykorzystanie pozwala na:
- zwiększenie wydajności procesów produkcyjnych;
- podniesienie jakości produktów i usług;
- zmniejszenie strat i zwiększenie zysków firmy;
- wykrywanie różnego rodzaju błędów i eliminowanie usterek.
Co więcej, dane umożliwiają nawet wspieranie procesów decyzyjnych w przedsiębiorstwach, co także nie jest bez znaczenia w kontekście uzyskiwanych przez nie wyników.
Technologia chmury
Gromadzenie i przetwarzanie danych byłoby znacznie utrudnione, gdyby nie dostęp do chmury obliczeniowej. To jeden z fundamentów przemysłu 4.0, który daje łatwy dostęp do pamięci masowych, sieci, serwerów czy usług przy minimalnych nakładach finansowych oraz bez konieczności budowania własnej infrastruktury. Dane gromadzone w chmurze nie wymagają od przedsiębiorców inwestowania w serwery – mają do nich natychmiastowy dostęp i mogą wykorzystywać je w dowolny, dostosowany do własnych potrzeb i celów sposób.
Technologia chmury pozwala na łatwą wymianę informacji oraz zintegrowanie wielu procesów produkcyjnych.
Internet rzeczy
Istotą przemysłu 4.0 jest stworzenie sieci inteligentnych, połączonych ze sobą urządzeń, takich jak wspomniane roboty autonomiczne. Mówimy tutaj o tzw. Internecie rzeczy, który pozwala na komunikowanie się ze sobą różnego rodzaju sprzętów – dzięki temu mogą pozyskiwać rozmaite informacje nawet bez ingerencji człowieka. Przykładem codziennego wykorzystania tej technologii jest inteligentny dom, w którym poszczególne elementy wyposażenia sparowane są np. ze smartfonem i mogą wymieniać dane przy wykorzystaniu łączności bezprzewodowej (Wi-Fi albo Bluetooth).
Internet rzeczy znajduje coraz szersze zastosowanie nie tylko w życiu codziennym, ale i przemyśle. Dzięki tworzeniu sieci urządzeń, a także licznym czujnikom oraz identyfikatorom możliwe jest udoskonalanie i usprawnianie procesów produkcyjnych, monitorowanie działania maszyn, wychwytywanie usterek lub niedoskonałości i wiele innych.
Rzeczywistość rozszerzona i drukowanie 3D
Niezwykle istotnymi elementami czwartej rewolucji przemysłowej są: rzeczywistość rozszerzona (AR) oraz drukowanie 3D. Ta pierwsza pozwala łączyć świat cyfrowy z rzeczywistym, a w przemyśle wykorzystywana jest np. do wizualizacji różnego rodzaju projektów, w celu skorzystania z instrukcji naprawy czy szkoleń.
Drukowanie 3D pozwala z kolei na tworzenie różnego rodzaju produktów, np. części do maszyn w oparciu o odpowiednie pliki. Dzięki niemu o wiele łatwiej dostosować projekt do konkretnych potrzeb klienta i zwiększyć precyzję realizowanych zadań.
Jakie korzyści daje czwarta rewolucja przemysłowa?
Skoro wiesz już, czym jest przemysł 4.0 i jakie są jego technologie, warto przejść do podsumowania. Najlepiej w formie korzyści, jakie daje czwarta rewolucja przemysłowa. Dzięki niej zyskujemy dostęp do inteligentnych rozwiązań, które pozwalają na:
- zautomatyzowanie procesów produkcji, a co za tym idzie zwiększenie wydajności działań i podniesienie jakości wyrobów;
- ograniczenie przestojów i opóźnień, a także obniżenie kosztów produkcji;
- minimalizację liczby awarii i strat – również w zakresie energii i surowców;
- dopasowanie rozwiązań w pełni indywidualnie do konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa;
- skuteczniejsze spełnianie oczekiwań klientów i nawiązywanie nowych relacji biznesowych;
- skorzystanie z niemal nieograniczonych możliwości w zakresie rozwoju firmy, bez względu na gałąź przemysłu.
Czwarta rewolucja przemysłowa wpływa na każdy obszar funkcjonowania przedsiębiorstwa, usprawniając procesy decyzyjne, zapewniając terminowość dostaw czy wpływając na prawidłowość prognoz. To szansa na zoptymalizowanie zysków i wyprzedzenie konkurencji na wielu polach.
Dlatego zachęcamy do zapoznania się z ofertą Easy Robots i wdrożenia inteligentnych rozwiązań, dzięki którym znacznie usprawnisz procesy produkcyjne w swojej firmie.