Robot paletyzujący i pakujący
Zrobotyzowane linie do paletyzacji i pakowania
Paletyzacja i pakowanie to jedna z najbardziej pracochłonnych i uciążliwych czynności, która często prowadzi do strat w niektórych branżach. Właśnie dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na usprawnienie tego procesu poprzez zastosowanie robotyzacji do paletyzacji.
Roboty przemysłowe są bardzo uniwersalne i sprawdzają się zarówno w przypadku jednorodnych produktów, jak i elementów o różnych kształtach, gabarytach, masie i materiale. W każdym przypadku roboty gwarantują wysoką wydajność, jakość oraz wzrost efektywności produkcji. Dzięki robotom do paletyzacji i pakowania możliwe jest automatyczne sortowanie, segregowanie oraz układanie produktów w sposób optymalny, co pozwala na najlepsze wykorzystanie przestrzeni załadunkowej.
Dlaczego warto postawić na roboty paletyzujące i pakujące?
Zastosowanie robotów do paletyzacji i pakowania przynosi wiele korzyści, takich jak zwiększenie wydajności pracy, zmniejszenie kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników, większą precyzję i dokładność, zmniejszenie strat związanych z uszkodzeniem opakowań oraz większą elastyczność w produkcji. Robotyzacja paletyzacji to przyszłość, która pozwala na osiągnięcie sukcesu i zwiększenie zysków przedsiębiorstwa.
Potrzebujesz więcej informacji na temat naszych stanowisk do pakowania i paletyzacji? Pobierz folder!
Paletyzacja zrobotyzowana – na czym polega?
Paletyzacja zrobotyzowana to proces automatycznego układania towarów do kartonów lub na paletach za pomocą robotów przemysłowych. Roboty paletyzujące, a także roboty pakujące są zaprogramowane do przenoszenia, orientowania i układania produktów na paletach bądź w innych opakowaniach zbiorczych zgodnie z określonym wzorem i układem.
PRZYGOTOWANIE
Produkty wchodzą na linię produkcyjną lub konwój, w opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych.
ROZPOZNANIE PRODUKTÓW
Robot paletyzujący może korzystać z systemu wizyjnego lub czujników, aby zidentyfikować pozycję, orientację i wymiary produktów na taśmie transportującej.
CHWYTANIE PRODUKTÓW
Robot używa odpowiedniego narzędzia chwytającego (np. chwytaka szczękowego, przyssawek lub innego) w zależności od rodzaju produktów i opakowań.
UKŁADANIE PRODUKTÓW
Ramię manipulatora przemieszcza się nad docelowym opakowaniem i umieszcza produkty według wcześniej zaprogramowanego wzoru.
KONTROLA I KOREKTA
W razie potrzeby system wizyjny lub czujniki mogą kontrolować poprawność układu produktów na palecie. Jeśli zostanie wykryta niedokładność lub braki w produktach, robot może dokonać korekty.
Jakie produkty mogą paletyzować nasze roboty?
Nasze rozwiązania do paletyzacji są w stanie przenosić i układać dowolne opakowania, niezależnie od ich kształtu i wagi. Do każdej aplikacji projektujemy dedykowane chwytaki przez co bez względu na to, czy mamy do czynienia z materiałami sypkimi, płynnymi w pojemnikach, stałymi w kartonach czy innymi opakowaniami, nasze linie i roboty do paletyzacji zapewnią szybkie i precyzyjne działanie.
Gdzie najlepiej sprawdzają się zrobotyzowane systemy paletyzacji Easy Robots?
Nasze zrobotyzowane rozwiązania do paletyzacji są idealną odpowiedzią dla takich branż jak:
Branża spożywcza |
Roboty mogą paletyzować towary takie jak puszkowane napoje, słoiki, kartony mleka, torby z produktami sypkimi, opakowania z żywnością mrożoną, czy też pudełka z owocami i warzywami. W przypadku butelek z napojami, puszek czy kartonów, roboty paletyzujące są w stanie układać i stabilizować różne konfiguracje, uwzględniając różnorodność kształtów i wielkości opakowań.
Branża kosmetyczna, chemiczna i farmaceutyczna |
Roboty paletyzujące mogą obsługiwać opakowania z kosmetykami, płynami, kartonikami, woreczkami, słoiczkami, a także leki i produkty farmaceutyczne w różnych formach opakowań.
Produkcja opakowań |
Roboty mogą paletyzować różne rodzaje opakowań, takie jak kartony, torby, foliowe worki, butelki i inne.
Branża metalowa |
Roboty przemysłowe mogą paletyzować i pakować elementy obrabiane, np. na prasach krawędziowych oraz na maszynach CNC.
W czym jeszcze mogą pomóc nasze linie do zrobotyzowanej paletyzacji i pakowania:
- sprawdzanie masy lub kształtu produktu i odrzucanie elementów niespełniających wymagań;
- wykrywanie metali i innych zanieczyszczeń w produktach;
- oznaczanie lub etykietowanie produktów oraz opakowań;
- kontrola zgodności i poprawności etykiet na produktach;
- tworzenie tacek, wystawek i kartonów, a także pakowanie produktów w nie;
- łączenie różnych rodzajów produktów w opakowaniach zbiorczych;
- zamykanie opakowań i sprawdzanie, czy są one prawidłowo zamknięte;
- pakowanie produktów sypkich z jednoczesnym nadawaniem im odpowiedniego kształtu;
- nakładanie narożników, podkładek, przekładek i wieczek na palety z produktami;
- foliowanie i etykietowanie palet z produktami.
Poznaj zrobotyzowaną linię do paletyzacji produktów spożywczych
Zaprojektowane przez nas zrobotyzowane stanowisko do pakowania i paletyzacji jest przeznaczone do pracy z dwoma maszynami foliującymi, które umożliwiają pakowanie i paletyzację dwóch różnych produktów równocześnie.
W skrócie zadaniem zrobotyzowanej linii do paletyzacji jest zapakowanie produktów spożywczych do kartonów zbiorczych, a następnie umieszczenie opakowań na paletach zbiorczych. Przy tak zaprojektowanej linii i tego typu wyrobach każdy z manipulatorów może spakować odpowiednio do 30 produktów w pudełku w ciągu minuty.
Stanowisko składa się z kilku modułów, z których każdy odpowiedzialny za inną część procesu:
- moduł składania kartonów – kartony są dostarczane do magazynu, skąd robot je pobiera i składa za pomocą chwytaka z siłownikiem. Następnie karton jest przekazywany do podajnika ze sklejarką i przenoszony do strefy pakowania;
- moduł pakowania – składane kartony są automatycznie ustawiane w strefie pakowania, gdzie mechanizm utrzymuje górne klapy kartonów otwarte, umożliwiając łatwe załadowanie produktów. Manipulator na przemian pobiera produkty z maszyn foliujących za pomocą przenośników, a następnie umieszcza je w odpowiednich kartonach. Po wypełnieniu kartonów, są one przenoszone do strefy zamykania i sklejania;
- moduł zamykania i zaklejania – na przenośniku ze sklejarką karton jest zamykany i sklejany górną klapą, a następnie przenoszony do strefy paletyzacji;
- moduł paletyzacji – kartony z obu linii są na przemian przenoszone do strefy pobrania, gdzie robot ES8 pobiera je za pomocą dedykowanego chwytaka i układa na palecie. Robot porusza się także w pionie, aby ułożyć kartony na palecie do wysokości ok. 1900 mm. Po ułożeniu palety, jest ona transportowana wstecz przenośnikiem do punktu odbioru. Pełne palety można odebrać wózkiem widłowym lub ręcznym wózkiem paletowym;
- moduł sterowania – całe stanowisko jest zarządzane przez główny system sterowania, który integruje kontrolę wszystkich modułów oraz czujniki.
Zobacz zrobotyzowane stanowisko do paletyzacji butelek
Zrobotyzowane pakowanie butelek, składa się z kilku etapów prac, z których każdy wykonuje inny etap procesu:
1. transport butelek — linia paletyzująca została dostosowana do współpracy z urządzeniem klienta — wtryskarką. Przenoszenie butelek z poprzedniego urządzenia odbywa się za pomocą transporterów modułowych. Budowa transportera z przytwierdzonym łańcuchem umożliwia ustawienie butelek w szeregu. Wykorzystana metoda utrzymuje butelki pionowo, co pozwala na ich przejęcie przez chwytak pneumatyczny;
2. pobieranie i układanie butelek — produkty przekazywane na modułowym transporcie próżniowym są łapane przez uchwyt pneumatyczny, który jest przymocowany do ramienia robota ES5. Stosowana metoda ssąca w uchwycie umożliwia pobieranie butelek z transportera. Następnie manipulator ES5, umiejscowiony na 7 osi robota WIN-04, kładzie butelki na palecie położonej na taśmie rolkowej;
3. układanie przekładek na palecie — gdy warstwa butelek zostaje uzupełniona, robot podaje nową przekładkę z urządzenia do pozycjonowania przekładek paletowych, a następnie układa kolejną warstwę. Proces ten powtarza się do momentu, gdy paleta zostanie wypełniona butelkami;
4. odbieranie pełnej palety — po ułożeniu zadanej liczby warstw butelek, wypełniona paleta zostaje przesunięta na miejsce odbioru na taśmie rolkowej w obrębie systemu transportu rolkowego. Warunkiem przemieszczenia palety jest dostępność miejsca w strefie odbioru palet. Jeśli czujnik wykryje obecność palety, praca linii zostaje wstrzymana, dopóki poprzednia paleta nie zostanie odebrana;
5. uzupełnienie palet — po zabraniu wypełnionej palety, następuje automatyczne pobranie pustej palety z transportera pod warunkiem, że został on wcześniej uzupełniony.
Paletyzacja ręczna a paletyzacja zrobotyzowana – kiedy którą wybrać?
Wybór między paletyzacją ręczną a paletyzacją zrobotyzowaną zależy od wielu czynników, które należy rozważyć, aby podjąć optymalną decyzję dla Twojej firmy. Do najważniejszych czynników, które powinieneś rozważyć należą:
Wielkość produkcji i popyt |
Koszty inwestycji |
Paletyzacja ręczna nie wymaga dużych inwestycji początkowych, podczas gdy robotyzacja może wiązać się z większymi kosztami początkowymi. Jeśli przedsiębiorstwo nie dysponuje odpowiednimi środkami na inwestycje w technologię, paletyzacja ręczna jest dobrym rozwiązaniem – przynajmniej na początku. Wraz ze wzrostem produkcji, warto jednak przemyśleć zautomatyzowanie tego procesu.
Koszty pracy |
Elastyczność |
Pracownicy są w stanie szybko dostosować się do zmieniających się potrzeb, np. różnorodności produktów lub konieczności pracy w innych miejscach. Przezbrojenie robota trwa dłużej, przez co ten sposób pakowania może wydawać się mniej elastyczny, ale nowoczesne roboty są coraz bardziej adaptowalne do zmieniających się warunków.
Wydajność i precyzja |
Ergonomia i warunki pracy |
Zrobotyzowana paletyzacja redukuje ryzyko kontuzji związanych z dźwiganiem ciężarów i powtarzalnymi ruchami, a także zastępuje człowieka przy monotonnych czynnościach.
info@easyrobots.eu
+48 608 697 888
Co zyskasz, inwestując w roboty do paletyzowania i pakowania?
Największymi zaletami robotów do paletyzacji i pakowania Easy Robots są:
Elastyczność – zrobotyzowane pakowanie i paletyzacja obejmują dowolny asortyment produktów, są przystosowana do pracy w różnych warunkach oraz zarówno do krótkich, jak i długich serii. Możliwe są różnorodne wzory układania produktów na palecie, współpraca z innymi stanowiskami w procesie produkcyjnym, możliwość obsługiwania kilku linii jednocześnie i wykonywania różne operacje w trakcie całego cyklu paletyzacji.
Wydajność i oszczędność – robot paletyzujący pracuje w trybie ciągłym 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jest niezawodny, gdyż nie wymaga przerw w pracy, z wyjątkiem przestojów konserwacyjnych. Odznacza się wysokim tempem pracy oraz zdolnością do wykonywania kilku operacji jednocześnie.
Precyzja – roboty przemysłowe zapewniają dużą powtarzalność czynności, do których zostały przyuczone.
Niezawodność – stosowane w robotach podzespoły cechują się dużą trwałością, co gwarantuje nieprzerwaną pracę i ograniczoną konieczność serwisowania. Dodatkowo dostarczane oprogramowanie umożliwia diagnostykę i monitorowanie pracy robotów w czasie rzeczywistym co pozwala przeciwdziałać potencjalnym problemom.
Intuicyjna obsługa – roboty posiadają przyjazny i prosty interface, którego obsługi uczymy podczas przeprowadzanych przez nas wdrożeń.
UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ!
POMOŻEMY! DORADZIMY!