Główna»Aktualności»Zrobotyzowana linia do paletyzacji butelek w firmie CANPOL
chwytak układa rząd butelek na przekładce

Zrobotyzowana linia do paletyzacji butelek w firmie CANPOL

Firma Canpol jest liderem polskiego rynku akcesoriów dla niemowląt. Już od 30 lat zaspokaja potrzeby najmłodszych i ich rodziców w ponad 50 krajach, dostarczając pełną gamę produktów w zakresie karmienia, opieki i pielęgnacji. Firma Canpol i marka Canpol babies są od lat nagradzane przez prestiżowe instytucje i miesięczniki dla rodziców w Polsce.

Canpol Sp. z o. o.
Puławska 430
02-884 Warszawa
https://canpolbabies.com/pl_PL
OPIS SYTUACJI KLIENTA

Jednym z powodów planowanej zmiany była chęć rozwoju oraz wprowadzenia nowoczesnych technologii i udoskonalenie dotychczasowego modelu pracy na linii produkcyjnej.

Klientowi zależało na tym, aby po uformowaniu butelek przez wtryskarkę rozdmuchową zautomatyzować proces pakowania i ich paletyzowania przed dostarczeniem do maszyny tampodrukowej, gdzie nanoszony jest nadruk.

Przed wprowadzonymi zmianami operatorzy zobligowani byli do stałej obecności na linii produkcyjnej i ręcznego pakowania butelek w kartony, które następnie wielokrotnie przenosili w  ciągu dnia do kolejnego etapu produkcji.

ROZWIĄZANIE

Zastosowaliśmy linię do paletyzacji wraz z zespołem przenośników modułowych vaccum i rolkowych, dodatkową osią pionową dla robota oraz ramieniem ES5 z zestawem dedykowanych chwytaków pneumatycznych. W efekcie zapewniliśmy wydajne układanie wielowarstwowe butelek na palecie.

OPIS WDROŻENIA

Nasza zrobotyzowana linia do paletyzacji została przystosowana do pracy z wtryskarką, która stanowi element linii technologicznej klienta. Transport butelek z wtryskarki odbywa się obecnie automatycznie, bez ingerencji pracownika, za pomocą przenośnika modułowego. System próżniowy umożliwia pozycjonowanie butelek w jednym rzędzie, utrzymuje je w pionie i umożliwia pochwycenie ich przez chwytak pneumatyczny.

chwytak robota ES5 Plus pobiera butelki z przenośnika

Specjalnie zaprojektowany przez nasz zespół, model chwytaka wykorzystuje metodę podciśnieniową i pozwala pobierać z przenośnika i układać do 13 szt. butelek jednocześnie. W zależności od rozmiaru średnicy szyjek butelek, operator zmienia chwytak na dedykowany dla wybranej średnicy.

W zestawie znajduje się 4 rodzaje chwytaków do szybkiego przezbrojenia manipulatora. Chwytaki te różnią się przede wszystkim rozstawem pomiędzy otworami niezbędnymi do zasysania próżniowego butelek. Na profilu znajduje się od 11 do 13 otworów. Każdy chwytak oznaczony jest naklejką, na której umieszczono oznaczenie rodzaju butelki, dla którego jest on dedykowany, a sam montaż odbywa się sprawnie i szybko za pomocą dwóch dźwigni zaciskowych.

robot ES5 pobiera przekładkę kartonową

Po uzupełnieniu warstwy butelek chwytak automatycznie podaje nową przekładkę z pozycjonera przekładek paletowych, a następnie ponawia układanie kolejnej warstwy butelek. Cykl pracy powtarza się, aż do zapełnienia palety.

W zestawie znajduje się dwa pozycjonery przekładek. Wymiana pustego pozycjonera odbywa się za pomocą wózka paletowego. Dzięki zastosowaniu czujników oraz bandy ustalającej położenie pozycjonera, wymiana na uzupełniony przekładkami pozycjoner, możliwa jest bez użycia poziomicy.

Kiedy robot ułoży zadaną ilość warstw butelek, następuje odjazd pełnej palety. Warunkiem przesunięcia palety jest zwolnienie miejsca w strefie odbioru. W przypadku wykrycia przez czujnik obecności palety dalsza praca linii jest wstrzymana do czasu jej odbioru.

Po odbiorze pełnej, następuje automatyczne pobranie pustej palety z przenośnika rolkowego 1.

REZULTATY

Robotyzacja procesu paletyzacji była wymagającym projektem, ze względu na dużą różnorodność butelek (różne wysokości i średnice). Aby sprostać temu wyzwaniu powstał specjalnie w tym celu zaprojektowany chwytak pneumatyczny. Dodatkowo istniała konieczność integracji z linią technologiczną klienta

W wyniku prac udało się skutecznie zautomatyzować procesy pakowania i paletyzacji oraz:

  • usprawnić ergonomię pracy – pracownik nie ma potrzeby nosić ręcznie pudelek z butelkami na etapie ich produkcji;
  • oszczędzić czas pracownika, który może wykonywać w trakcie paletyzacji inne zadania;
  • przesunąć operatorów obsługujących linię do wykonywania bardziej ambitnych zadań podczas pracy na linii technologicznej.

About Author

admin@easyrobots.eu

×