Roboty do paletyzacji dla Twojego przedsiębiorstwa
„STALKO” to firma rodzinna, a jej początki to koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Ewolucja firmy od jednoosobowej działalności Zdzisława Ziomka, założyciela firmy ponad 40 lat temu, do przedsiębiorstwa zatrudniającego dzisiaj ponad 160 osób, świadczy o jej ciągłym rozwoju, poszerzaniu zakresu możliwości produkcyjnych i technologicznych.
Obecnie sztandarową działalnością firmy jest projektowanie i produkcja podzespołów maszyn i urządzeń dla szeroko rozumianego przemysłu i rolnictwa.
STALKO ul. Gdyńska 32, 26-600 RADOM |
Pracownik pobiera materiał do obróbki z magazynu, przygotowuje i ustawia parametry pracy maszyny. Im bardziej zróżnicowane detale do wykonania, tym ten proces trwa dłużej. W czasie pracy maszyny CNC, operator manualnie dostarcza detale do obróbki i oczekuje na zakończenie każdego elementu.
,,Dla każdej firmy produkcyjnej, największy wpływ na rentowność ma czas wykonania i jakość oferowanych usług. W celu zoptymalizowaniu pracy maszyny, brygadzista dobiera takie elementy, żeby możliwe było wykonanie większej partii różnych zleceń, bez istotnych zmian w ustawieniach. Nie zawsze jest to możliwe, ponieważ mamy bardzo dynamiczne środowisko produkcji, a co najważniejsze wiele detali wymaga obróbki mechanicznej na kilku maszynach i nie mogą być dokończone zanim nie zwolni się, np. giętarka czy wycinarka. Efektem są przestoje na produkcji poszczególnych wyrobów.’’ – wyjaśnia dyrektor zarządzający, Paweł Tyczyński.
ROZWIĄZANIE
W celu uzyskania jak najkrótszych cyklów produkcyjnych zaproponowaliśmy 2 stanowiska zrobotyzowane Easy Robots z dedykowanym magazynem szufladowym Box CNC. W skład każdego stanowiska wchodzi:
- przegubowy manipulator 6-osiowy ES5
- mobilny panel operatorski
- szafa sterownicza z jednostką sterującą z oprogramowaniem ESControl
- podwójny chwytak pneumatyczny
- magazyn półproduktu Box CNC
OPIS WDROŻENIA
Magazyn półproduktu Box CNC posiada 4 szuflady z wymiennymi wkładkami na detale, które służą do prawidłowego ułożenia elementów poddawanych obróbce. Szuflady osłonięte są obudową i każda mieści komplet, od kilkunastu do kilkudziesięciu sztuk w zależności od wzoru wkładki.
4 wysuwane dwustronnie szuflady
wymienne wkładki na detale
bezpieczny załadunek i odbiór
Konstrukcja Box CNC umożliwia wysuwanie szuflad w dwóch kierunkach, co pozwala operatorowi na łatwy oraz bezpieczny załadunek detali i odbiór gotowych elementów. Nie ma konieczności zatrzymania urządzeń i wchodzenia w strefę pracy robota. Każdy pobrany przez manipulator detal podlega pozycjonowaniu i indywidualnej obróbce. Po zakończeniu obróbki wszystkich elementów z wkładki, ramie robota wsuwa szufladę do ponownego uzupełnienia i odsuwa kolejną z której pobiera surowe detale.
Magazyn szufladowy model Box CNC dla ES5 wyposażyliśmy w kółka transportowe z blokadą, co pozwala na swobodne przesuwanie i dostawiane całego zestawu do różnych centrów obróbczych. Osłony wykonane z bezbarwnego PMM zapewniają doskonałą widoczność środowiska pracy robota, niezależnie od urządzenia z którym współpracuje.
Oszczędność miejsca
Krótszy czas przygotowania detalu
REZULTATY
Dzięki automatyzacji procesu obsługi maszyn CNC przy użyciu robota ES5 doszło do skrócenia czasów jednostkowych wykonywania poszczególnych działań. Udało się również znacznie wyeliminować przestoje w kilkuetapowym procesie produkcyjnym.
JEDEN OPERATOR KILKA URZĄDZEŃ
Przed wdrożeniem, jeden pracownik obsługiwał jedną maszynę i oczekiwał na zakończenie jej pracy. Obecnie brygadzista może obsługiwać więcej urządzeń CNC jednocześnie, ponieważ nie musi ręcznie dostarczać detali. W przypadku robota, kiedy proces obróbki się skończy, manipulator sam pobiera elementy z kolejnej szuflady. Zadaniem operatora jest uruchomić program i uzupełnić szuflady magazynu raz na kilka godzin.
ZWIĘKSZONA WYDAJNOŚĆ
Zastosowanie 2 stanowisk z magazynem model Box CNC znacznie zwiększyło wydajność. Jednocześnie, to wdrożenie pozwoliło zachować ciągłość pracy i zminimalizowało ryzyko wystąpienia przerw w produkcji, które zdarzały się kiedy maszyna czekała na ponowne uruchomienie.
LEPSZE ZARZĄDZANIE PRODUKCJĄ
Dodatkowo, wdrożenie pomogło uzyskać stabilną produkcję zróżnicowanych detali, przy jednoczesnej realizacji produkcji krótkoseryjnej, ponieważ pracownik może teraz z większą dokładnością planować i zarządzać czasem produkcji poszczególnych półfabrykatów.